Almanya Vizesi İçin Bloke Hesap

Yurdışına turistik amaçlar dışında çıkmak isteyenlerin tüm işlemleri hallettikten sonra konsoloslukta önlerine büyük bir çıkıyor.Bloke hesap.Nedir bu bloke hesap ? Neden istenir ? Kimler bu hesabı açmak zorunda ? Nasıl açılır ? Param kaybolur mu ? Bu parayı sonradan nasıl çekebilirim ? Bu soruların cevabını arıyorsanız okumaya devam edin.

Bloke Hesap Nedir ?

Bloke hesap belirli bir miktar paranın bir banka hesabında bloke şekilde tutulması ve bu paradan sadece aylık belirtilen tutar kadar para çekme işlemi yapabileceğiniz hesap şeklidir. Şöyle ki 1000 birim para yatırdınız ve bu parayı 10 aylık bir vize süreci için yatırdınız. Bu parayı ayda Sadece 100 birim olarak çekebilirsiniz.

Eğer 100 birime dokunmaz 2. aya kalırsa 200 olarak 2. ay 1. ayla birlikte bu parayı çekebilirsiniz . 1. ayda 100 birimin üstünü 100 . 1 tutarı çekemezsiniz.

Bloke Hesap Kimden İstenir ?

Bloke hesap genelde yurtdışına eğitim amaçlı giden öğrencilerden istenmekte.Bunun bir sınırı yok. Çünkü konsolosluk çalışanı sizin yurtdışına çıktıktan sonra paraya ihtiyacınız olmadığına ikna olması gerekiyor.

Eğer konsolosluk çalışanı sizin turistik vizeniz için buna ikna olmadıysa sizden turistik vize için bile bloke hesap isteye bilir. Yasal olarak onların bir kısıtlaması yok ama bu çok nadir rastlanan bir durum.

Ögrenciler dışında Erasmus ögrencileri , stajyerler veya İş arama amaçlı yurtdışına çıkanlara kadar geniş bir yelpazesi var. Açıkçası siz eğer bir ülkede 90 gün üzeri bulunmak için bir başvuru yapıyorsanız bloke hesap istenmesi kuvvetle muhtemel.

Erasmus öğrencileri için alacakları hibe gidilecek ülkede aylık yapılacak harcamanın %5-3 altında kalıyorsa bloke hesap açmadan mal varlığı beyanı banka hesabı gibi göstergelerle bloke hesap açmaktan kurtulabilir. Bu yazı bloke hesap açmaktan başka çaresi kalmamış olan kişilere yardımcı olmak için yazılıyor olduğundan dolayı bu süreçlerden muaf olanları daha fazla ayrıntısına inmeden geçiyorum. Bloke hesap çoğu zaman can sıkıcı , uzun , maliyetli olabiliyor. Hatta vize başvurunuzdan vazgeçmenize bile sebep olabilir.

Çünkü vize sürecinizi normalinden 1 hafta ileri atabiliyor ki bu çok iyimser yaklaşım oldu 🙂 . Bu uzun süreleri kısaltmanın bir yolu var oda .
Normalde bu süreçte mektupla bankalara ulaşarak hesap açılıyor. Ardından açılan bankaya para transferi yapılıyor ve nihayetinde sizde konsolosluğu hesabınızı gösteriyorsunuz.

Bu mektuplaşma süreci çok uzun sürdüğünden ve hesap açma ücreti , transfer ücreti gibi maliyeti gideceginiz ilk ayın parasını çoktan havaya atan bir süreç. Fintiba tüm bu süreçleri çok ama çok kısa bir sürede aşmanızı sağlıyor. Hesabınızı açmanız ve parayı gönderdikten sonra konsolosluğa ibraz etmeniz 3-5 gün arasında değişiyor. Bu benim için 3 gün olmuştu.


Nasıl açılır ?

İsterseniz mektuplarla bankaya gönderilecek formların arasından kaybolma zahmetinden sizi kurtararak direkt fintiba’da nasıl hesap açılır bundan bahsedeyim.

adresine girerek bloke hesap oluştur kısmına tıklıyoruz.

Fintiba aynı zamanda sağlık sigortası gibi işlemleride yapabileceğiniz bir yer ama yazının konusu bu değil.

Yukarıdaki gibi bir kayıt paneli görmüş olmalısınız.Bu ileride degişebilir o yüzden anlatımı resimler üzerinden giderek anlatmayacağım. Okuyama devam 🙂 .Bloke hesap açarken en önemli ayrıntılardan biriside pasportunuzun yanınızda olması.
Sizden pasaport numarası gibi sadece pasaport üzerinde yazan bazı bilgiler istenecek ve ileride bunları fotoğrafla ispatlamanız istenecek.O yüzden eğer konsolosluk oturduğunuz şehirde degilse kesinlikle sizden bloke hesap istediğinde pasaportunuzun geri verilmesi gerektiğini ilgili kişiye hatırladın. Onlar zaten biliyorlar bu prosedürü ama dalgınlık olabilir. Zaman kaybı yaşamamak için buna kesinlikle dikkat edin.

Fintiba Hesabı Açıldıktan Sonra

Hesabımızı açmamız için gereken tüm bilgileri girdikten sonra bizi bir panel karşılıyor. Burada para transferi yapacağınız banka bilgileri ve hesabın nasıl kesintiler yapacağına dair açıklamalar var.

Fintiba açılış ücreti olarak yatırdığınız paradan 89.00 euro kesicek(ileride değişebilir kontrol edin). Bu miktar hali hazırda bloke hesap hizmeti sunan bankaların 100 ila 70 euro altında.Aynı zamanda sizin kaç aylık bloke hesap açtığınıza dair sorularda soracak ve her ay için 4.99 euro(değişebilir) kesinti yapacak.

Merak etmeyin tüm bu kesintiler paranızı yatırır yatırmaz değil siz vizenizi alıp ülkeye gittikten sonra ilk ödemenizi elinize almandan yapılacak.

Pasaportunuzun yanınızda olması çok önemli demiştim çünkü fintiba sizin kimliğinizi doğrulamak için sizinle kısa bir mülakat yapacak. Mülakat dediğime bakmayın onlar öyle diyor diye diyorum. Pasaportunuz elinizde sağa çevir sola çevir önden göster gibi bir prosedürü var. Yani sizin gerçek bir kişi olduğunuzu kanıtlıyorlar. Bunun için mobil uygulamaları var indirebilirsiniz.Yada bilgisayar üstünden de yapabilirsiniz.

Bu aşamadan sonra artık paranız yatırılabilir durumda.Paranızı herhangi bir bankadan yatırabilirsiniz.Euro olarak para göndermeniz gerektiği için euro hesabından bu işlemi yapmanızı isteyecekler(istisna bankalar olabilir).Kesinti ücretini karşı taraftan mı kesilsin sorusuna eğer konsolusluğun belirttigi miktar paradan fazlasını yatırmıyorsanız kesinlikle hayır diyin.

Çünkü para karşıdan kesilirken herhangi bir öngörüye göre kesilmiyor.Yani siz 30 euro fazla yatırdınız ve size yaklaşık 30 kesilir dediklerinde bunun herhangi bir garantisi yok bu 40 euro da olabilir. Parayı yatıran kişiden kesilmesi gerektigini söylerseniz karşıdan hiç bir ücret kesilmeyecek ve kafanızda rahat olacak.

Eğer yatırdığınız paradan kesilmesini söylerseniz ve tahminlerin üstünde bir kesinti ile karşılaşırsanız konsolosluk bu miktarı tamamlanınızı isteye bilir ve cebinizden çıkacak parayı artık siz hesaplayın.

Para trasnferinden 3 gün sonra genelde para hesaba geçmiş oluyor ama fintiba bunun için sizden 1 hafta süre istiyor. Bu süreç benim için 3 gün sürdü ve 3 gün sonunda hesabım açılmıştı.

Yani 1 gün içerisinde hesabınızı açıp para transferini yaptığınız taktirde hesabınız 3 gün sonra açılmış olacak.

Param kaybolur mu ?

Herşeyi tamamladınız , belgeler eksiksiz oldu ya vizeniz gelmedi ! Ne olacak bu kadar para ? evet vize reddinize dair kağıdı fintibaya yüklüyorsunuz ve fintiba para hangi bankadan gönderilmişise size geri bu parayı iade ediyor.

Ben bu süreci yaşamadığım için fintiba şu kadar sürede gönderdi , çok güvenilir gibi laflar edemem. Sonuçta babamın şirketi değil yahu ! 🙂 Ama bu şirket Almanya’da olduğu için ve Alman kanunları yönetildiği için içinizi rahat tutabilirsiniz. Ben başarılı bir şekilde yurdışına çıktıktan sonra paramı her ay düzenli olarak aldığım için size bu iş başarılı olursa nasıl işliyor onu anlatıyorum.

Parayı Yurdışında nasıl çekebilirim ?

Vizenizi aldınız , cebinizde ufak bir miktarla evinize yurdunuza artık nereyse yerleştiniz. Hemen bir alman hattı alarak fintibada numaranızı yeniliyorsunuz.Daha sonra fintiba size bu parayı ulaştıra bilmek için bir banka hesabına ihtiyaç duyuyor bu herhangi banka hesabı olabilir. Fintiba üzerinde size bir sürü banka seçeneği sunuyor. Bunlar arasında ücretsiz hesap açan 2-3 banka var.

Birisi Sparkasse bence bunu tercih edin çünkü Almanya’nın ziraat bankası bu her köşe başında sparkasse bulabilirsiniz 🙂 . Digerleri ING gibi sadece posta yolu ile banka hesabı açmanızı sağlayan bankalar. Almanya’da banka hesabı açmak nerdeyse 1.5 2 haftayı buluyor. Sizden vergi numarasından ikametinize kadar ayrıntılı belgeler isteyecekler.

Almanya’da Banka Hesabı Açılması

Tüm belgeleri bankaya verdikten sonra hesabınızın açılması için 1 haftanız kaldı diyebiliriz.Size 3-5 gün içinde iban numarınızı teslim ediyorlar. Daha sonra adresinize Photo-TAN denilen bir mektup geliyor bununla şifrenizi vs. ayarlıyorsunuz. Bunu takip eden 2 gün sonra benim kartım bana ulaştı.

Burada yapacağınız işlem şu olmalı size iban numarası verildikten sonra Fintiba üzerinden hemen o ibanı girerek para transferinin yapılmasını başlatın. Kartınız gelmeden zaten para ibana yatırıldıktan sonra bankaya gidip parayı çekebilirsiniz. Beklerseniz de kartınız geldiğinde para zaten hesabınıza geçmiş olur ve Para transfer sürecini beklememiş olursunuz.

Bitirirken

Deutsche Bank vs. gibi bir sürü form doldurup göndererek yanıt beklemek gibi bir sürecin çok daha kolayı ve aynı zamanda daha da az maliyetli bir yöntemi olan bu bloke hesap açma şeklini sizlerle paylaştım.

Fintibayla hiç bir alakam yok 🙂 Sadece bu süreci hızlı atlatmak isteyenler için bir referans olması amacıyla yazılmıştır.

Teşekkürler. İyi yolculuklar 🙂

4 hakkında “Almanya Vizesi İçin Bloke Hesap” görüş

  1. Tesekkürler oldukca aydınlatıcı olmus insan bilmediği işten korkuyor açıkcası neredeyse hıç soruya mahal bırakılmamıs açıklamalar herkesım anlayacagı sevıyede

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir