Linux’da Sonradan Disk Bölümünü Büyütmek

Çift işletim sistemi kullananların müzdarip olduğu konulardan biride tüm sistemi kurduktan sonra disk alanı sorunu.Eğer sizde benim gibi windowsa daha çok disk alanı vermiş ve daha sonrada ubuntu’yu daha sık kullanmaya başlamışsanız disk alanınız yetmeyecektir.

Peki nasıl bu disk alanını büyüteceğiz.Aslında bu iş biraz riskli ve geri dönülemez sonuçlara yol açabilir o yüzden disk bölümlendirmeye başlamadan önce yedekleri almanızı öneririm.

SSD kullananlar için bu işlemi hiç ama hiç önermem çünkü drag merge gibi operasyonlar SSD’nin ömrünü ciddi bir şekilde azaltmakta.

Yedekleri aldıysak gelin hemen başlayalım.

Öncelikle tüm işlemleri live ubuntu üzerinden yapacağız.Şöyle düşünün bir odayı benzin döküp yakacaksınız o odanın içindeyken bu işlemi yaparsanız sizde yanarsınız 🙂 .Bu işlemi eger çalışan sistem üzerinde yapmayı denerseniz yapamazsınız çünkü diskte işletim sisteminin dosyaları hali hazırda okunurken siz onları kopyalayıp başka sektöre aktaramıyacaksınız.

BAŞLARKEN

Ubuntunun kendi sitesinden indirme işlemini yapıyoruz.

https://www.ubuntu.com/download/desktop

İndirdiğimiz dosyayı bir usb yazmak için herhangi bir program kullanabilirsiniz ama ben etcher kullanıyorum.

Etcher indirmek için

https://www.balena.io/etcher/

Etcher’da ilk kısma .iso dosyayımızın koyuyoruz 2. kısma hangi diske yazılacaksa onu seçiyoruz ve yazma işlemini başlatıyoruz.

yaklaşık 15 dk sonra yazma işlemi başarıyla tamamlandıktan sonra şu ekranı göreceksiniz.

Artık live ubuntu’yu çalıştıra biliriz usb bilgisayara takılı olarak bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz ve usb ile boot tuşunuz hangisi ise ona tıklıyorsunuz.Benim bilgisayarım için f11.

Karışınıza siyah bir ekranda ubuntuyu kur veya try ubuntu seçenekleri gelecek try ubuntu’ya tıklıyorsunuz.

İşletim sistemi açıldıktan sonra konsola “gparted” yazıyoruz.

Gparted paketimiz açıldıktan sonra hangi dev/sda ya linux sisteminiz  yüklü ise oraya dikkat edin ve aklınızda iyice tutun.Bilmiyorsanız ext4 uzantılı  disk türüne bakın eger bundan 2 veya fazla varsa %40 ından fazlası kullanılana işletim sisteminiz kurulmuştur.

Benim için bu dev/sda8 diger ext4 uzantılı olan ise birleştirmek istedigim disk bölümü.

Linux-Swap alanı kapatılması


en altta linux-swap yazan alana tıklıyoruz ve device’a tıklayarak swapoff u seçiyoruz.

Swapoff yapmalıyız çünkü linux burayı ram yetmedigi zamanlarda kullanıyor burayı kapıyoruz.

Daha sonra kapattıgımız linux-swap bölümünü edit bölümünün altından “resize” etmemiz gerekiyor.Tıklıyoruz ve yarısına kadar olan bölgeye resize ediyoruz.Ekranda bir el işareti çıkmalı ama çıkmazsada çok zaman kaybetmeyin.

Resize yaptıktan sonra yukarıda gördügünüz gibi “unallocated” bir bölüm geldi. artık sistem ext4 ü resize etmemize izin vericek.(yukarıda ext4 dosyası benim birleştirme işlemini yaptıktan sonra çektiğim ekran görüntüsü.İşlem öncesinde çektigim ekran görüntüsü kaybolduğu için koyamıyorum.Sizde hangi diski birleştirmek istiyorsanız önce o diski tamamen silmeniz gerektiğini unutmayın.Bu işlem için yukarıdaki edit menüsü altından “delete” seçecenegini kullanamalısınız.)

ext4 e tıklıyoruz ve edit bölümünün altından resize a tıklıyoruz. Aşağıdaki gibi bir ekran karşınıza gelecek istediginiz kadar diski büyütün.

Disk Alanının Büyütülmesi


Bir takım uyarılar verecek yazının başında söylediğim gibi bu riskli bir işlem.

Tamam diyoruz ve işlemi başlatıyoruz.

İşlem tamamlandıktan sonra şöyle bir ekranla karşılaşacaksınız.

Şimdi usb diskimizi çıkaralım ve normal sistemimize dönelim.

Gördüğünüz gibi dec/sda8 boyutu 55 gb dan 108 gb a başarılı bir şekilde çıkarıldı.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir