Ubuntu’da Youtube-dl ile playlist indirme

Youtube üzerinde beğendiginiz yanınızda taşımak istediğiniz playlistler mutlaka olmuştur.Bu benim için genellikle eğitim videoları olsada kişiden kişiye değişmekte.Özellikle Youtube’un son zamanlarda getirdiği yeni bir özellik kanal içeriklerinin bazı kısımlarının paralı olarak görüntülenmesi saglıyor. Türkiyedeki kanallar buna geçmediysede ingilizce içerik saglayan bazı youtube kanalları bu özelliği kullanmaya başladı bile. Belkide beğendiginiz ve sonradan dönmek için referans aldığınız yer imlerine kaydettiğiniz videolara yakında ulaşamıyacaksınız.Öhöm etik kısmını geçerekten böyle şeyler yapmanızı kendi vicdanınıza bırakıyor ve ubuntu için yapılmış bu paketi nasıl kullanacağınızı sizinle paylaşmaya başlıyayım.

Öncellikle terminalimizi açıp

ile paketimizi yüklüyoruz.

işe yaramazsa ;

oda olmazsa ;

indirme işlemi tamamlandıktan sonra

komutu ile paketimizi kuruyoruz ve chmod ayarlarını yapmış oluyoruz.

Bu adımda sadece “a” veya “rx” parametresi vermeniz indirme sırasında hata almanıza neden olur.

Tüm işlemler tamamlandıktan sonra gelelim indirme işlemini nasıl yapacağımıza.

Youtube-dl paketi bize o kadar güzel seçenekler sunuyor ki tadından yenmiyor.Videoları isterseniz youtube’un oluşturdugu otamatik altyazılarla birlikte indirin isterseniz videoya eklenmiş altyazılarla birlikte indirin veya sadece ham olarak videoyu direkt indirin. Artık online youtube dowlanderlarda açılan saçma sapan pop-up ları kapatmakla ugraşmayacaksınız. İndirmeleriniz yarıda kesilmeyecek veya indirme listeniz tam olarak inecek.Benim muzdarip olduğum durum playlistte 100 video varsa yaklaşık 50 adet videoyu online indiriciler ile indirebilmemdi.

terminali açıp

şeklinde komutu verdigimiz zaman videonun altyazısız ham şekilde indirilmesi başlayacaktır.

Eger alt yazı isterseniz ;

komutunu verdigimizde videoları ingilizce altyazıları ile birlikte indirecektir. “–sub-lang ..” .. olan kısmı de,tr vs. gibi degiştirebilir ve videoda hangi dilde altyazı mevcutsa onu indirebilirsiniz.

Eğer indirdiğiniz playlist içersinde inglizce alt yazı olmayan videolar varsa endişe etmeyin.Altyazı bulunmayan videolar altyazısız inecek.

Otomatik oluşturulmuş alt yazı için ;

komutunu vermemiz yeterli.

Videoların mümkün olan en iyi kalitede indirilmesi default olarak ayarlanmıştır.İsterseniz video formatını degiştirebilirsiniz.

Bunun için;

şeklinde komutu vermelisiniz.Burada .. kısmına hangi formatta indirme yapmak istiyorsanız o formatın kodunu yazmanız gerekmekte.Örneğin 3gp için 36.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir